/
3ds Max
ÖNSÖZ
3ds Max Nedir?
Autodesk'in geliştirip pazarladığı 3ds Max programı,  dünyada ve memleketimizde en çok kullanılan 3 boyutlu modelleme, görselleştirme ve animasyon programıdır.  Diğer programlara göre kullanım kolaylığı ve öğrenmede bulunabilecek kaynak bilgiler açısından oldukça doyurucudur. Üç boyutlu programlarda, filmlerde ve reklamlar da gördüğümüz birçok görsel efektler yapılabilir. Bu alanda bir çok program mevcuttur. Bu programların birçok ortak yönü ve birini diğerine üstün kılan  noktaları vardır. Fakat hepsinin amaçları aynıdır "İnsan hayallerini gerçek dünyaya taşımaktır".

Gelişmiş karakter modelleme özellikleri ile oyun geliştiricileri tarafından da tercih edilmektedir. Ancak daha çok mimari modelleme alanında kullanıcı kitlesi oluşturmuştur. Bunun dışında endüstriyel tasarım sunumları gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Özetle 3ds Max 2015, sunum amaçlı projelerinizin 3 boyutlu modelleme ve Render’ ını alabileceğiniz bir yazılımdır diyebiliriz.

Tüm görselleştirme çalışmalarında, modelleme, kaplama, aydınlatma ve canlandırma özellikleri ile AutoCAD ve Revit tabanlı ürünlerle bütünleşmiş çalışma için çözümler sunar. Mimarlar, tasarımcılar, mühendisler ve görselleştirme uzmanları için geliştirilmiştir. 3ds Max 2015  programı yeni ilave ve değişikliklerle daha kullanışlı hale getirilmiştir.  

Nasıl Çalışmalıyız?
Kitap formatında hazırladığımız bu çalışmamız modelleme ve görselleştirme üzerine kurulmuştur. Çok detaylı olmasa da animasyona değinilmiştir. Görselleştirmenin gerçek gibi olması için modelleme doğru yapılmalıdır. Bu işi yapacak olanlara tavsiyemiz modelleme kabiliyetlerini sürekli geliştirmelidirler. İnternetten indirilen modeller de kullanılabilir fakat tecrübeyi artırmaz.

Çok detaylı olmasada V-Ray malzeme ve ışıklarına değinilmiştir. En etkili şekilde yararlanmak için bir bölümdeki komutlar iyice öğrenilmeden diğer bölüme geçilmemelidir. Komutlar  basit örnekler üzerinde denenmelidir. Daha sonra bölüm içlerine veya bölüm sonlarına yerleştirilmiş olan uygulamalı örnekler yapılmalıdır. İlave olarak bulunduğunuz ortamdaki eşyaları çizerek bilgi ve tecrübenizi artırmalısınız. Bu programda ilerlemenin yolu modellemeyi iyi öğrenmekten geçmektedir.

Konular anlatılırken genel bilgi verildikten sonra işlem sıralarında ana maddelerin önüne 1, 2, 3 gibi sayılar yazılmıştır. Ana maddelerin altında alt maddeler varsa önlerine ♦ işareti konulmuştur. Alt maddelerin de altında alt maddeler  varsa önlerine > işareti konulmuştur.

Bu çalışmamızdan yüksek verim alabilmeniz için 3ds Max programı yüklü bilgisayarınızın yanında internet bağlantılı orta büyüklükte bir tablet veya notebook olmalıdır. Bu şekilde sayfa kapanmadan okuduğunuzu uygulayabilirsiniz.

3ds Max Kimler İçindir?
3ds Max 2015 programı iç mimarlar, peyzaj mimarları ve mimarlar, makine, inşaat, elektrik elektronik, harita ve tekstil mühendisleri, tekniker, teknisyen, planlamacılar ve tüm profesyonel tasarımcılar içindir.

Tüm  3ds Max programı  kullanıcılarına başarılar dilerim.

Unutmayalım  “Hazır Olana Şans Tez Güler”.

SPONSORLAR