/
AutoCAD
ÖNSÖZ
AutoCAD, en çok ve en yaygın kullanılan çizim programıdır. Her mesleğe hitap etmektedir. Okullarımızda ilk öğretilen çizim programıdır. Yaklaşık 25 senelik bir AutoCAD tecrübemiz bulunmaktadır. Tecrübe ve bilgi birikimimizi güzel ülkemizin güzel insanlarının istifadesine sunmak için bu çalışmayı yaptık. DEHA yayınevinin yayınladığı AutoCAD 2013 kitabımızı referans alarak AutoCAD 2016 versiyonuna uyarladık. Her sene yeni versiyon piyasaya sürülmektedir. Araba modellerinde olduğu gibi temel komutlara dokunmadan yeni seçenekler ve kullanımı kolaylaştıracak yeni özellikler ilave edildiği görülmektedir. Anlattığımız komutları tüm versiyonlarda kullanabilirsiniz. Komut düğmelerinin ismi aynı olmasına rağmen simgesi ve rengi değişik olabilir. Kısa bir acemilikten sonra adaptasyon sağlanır.Komutları anlatırken kısa bir tanıtım bölümü oluşturduk. Daha sonra işlem sırasına göre ana maddelere 1, 2, 3 gibi sıra numarası verdik. Ana maddelerin altında alt madde varsa önüne ♦ işaretini yerleştirdik. Alt maddelerin de altında madde varsa önüne > işaretini yerleştirdik.

Anlatımlarımız AutoCAD' i hiç bilmeyen kişilerle kendilerini ileri seviyede yetiştirmek isteyenlere göredir. Çoğunluk olarak kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazdık. Bazı kelimelerin günlük hayattaki manası değişik olabilir. Kelimelere mana verirken görevi dikkate alınmıştır. Örneğin Mirror kelimesinin günlük hayattaki manası aynadır. Fakat AutoCAD' deki manası simetri almadır. 

Bu çalışmadan verimli yaralanmak için AutoCAD yüklü bilgisayardan hariç internet bağlantılı bir tablet kullanmalısınız. Tabletten okuyup anında sürekli uygulama yapabilirsiniz. Cep telefonlarından da takip edebilirsiniz. Uygulamalarımız Teknik Resim kuralarına göredir. AutoCAD bunu fazlasıyla sağlamaktadır. Hemen şunu hatırlatalım her mesleğin kendine özel kuralları vardır. Bunlara meslek bilgisi denilmektedir. AutoCAD mesleki bilgilerini resme dönüştüren bir programdır. 

Daha önce hiç AutoCAD bilmeyenler tüm konuları anlamasalarda en az 2d konularının sonuna kadar çalışsınlar. Sonra tekrar başa dönsünler. Anlamdıkları konuları bu sefer daha kolay anlayacaklardır. Öğrenmenin şartı az da olsa sürekli çalışmaktır.
Anlatımlı uygulamalarımızı mutlaka yapın. Çünkü kalıcı öğrenme uygulama yapmakla olur. Her çizimde ayrı bir özellik bulunur. Bunu düşünerek 2D ve 3D anlatımlı uygulamalar ilave ettik. Ayrıca çizim yaparak tecrübenizi artırmanız için hazır çizimler ilave ettik.
Tüm AutoCAD kullanıcılarına başarılar diliyorum. Unutmayalım "Bilgisi Hazır Olana Şans Tez Güler"
Halil BORA-İstanbul

 

SPONSORLAR