/
/
/
BİLEŞENLERİ ÇOĞALTMA, GİZLEME ve SABİTLEME
BİLEŞENLERİ ÇOĞALTMA, GİZLEME ve SABİTLEME
    BİLEŞENLERİ ÇOĞALTMA, GİZLEME ve SABİTLEME

    1.BİLEŞENLERİN (Parçaların) ÇOĞALTILMASI
    Bir bileşen (parça) çok sayıda kullanılıyorsa pratik olarak çoğaltılabilir. Cıvata ve somun gibi çok kullanılan parçaların çoğaltmalarında kullanılabilir.
    Bileşenleri pratik olarak çoğaltmak için aşağıdaki işlem sırası uygulanır:
    1.  Çoğaltılacak parça seçilir.
    2. Ctrl tuşuna basılır ve basılı tutulur.
    3. Mouse işareti parça üzerine getirilir ve sol tuş bastırılarak sürüklenir. Sol tuş bırakıldığında çoğaltma yapılmış olur (Şekil 1).


                           Şekil 1:Çoğaltma işleminin sonucu  

    2. BİLEŞENLERİN GİZLENMESİ VE TEKRAR GÖSTERİLMESİ
    Bileşenlerin gizlenmesi ve tekrar gösterilmesi için aşağıdaki işlemler uygulanır: 
    1. Unsur Tasarım Ağacı’ ndaki parça ismi üzerine veya ekrandaki parça üzerine sağ tıklanır. Listelenen komutlardan Bileşenleri Gizle (Hide Components)komut düğmesine tıklanır ve parça ekrandan kaybolur. Unsur Tasarım Ağacı’ ndaki parçanın ismi gri renge dönüşür.
    2. Gizlenmiş parçayı tekrar ekranda görüntülemek için yine Unsur Tasarım Ağacı’ ndaki gri renkli parça ismi üzerine sağ tıklanır. Listelenen komutlardan Bileşenleri Göster (Show Components)   komutuna tıklanır ve parça ekranda tekrar görünür.

    3. BİLEŞENLERİN SABİTLENMESİ ve ÇÖZÜLMESİ
    Bileşenlerin sabitlemesi ve çözülmesi için işlem sırası:
    1. Montajda yerine yerleştirilmiş parçaların, diğer işlemler yapılırken yerinden oynatılmaması için Unsur Tasarım Ağacı’ ndaki parça ismi üzerine veya ekrandaki parça üzerine sağ tıklanır. Listelenen komutlardan Sabitle (Fix)  komutu verilir ve parça sabitlenir. Parça isminin sol tarafına f harfi yerleşir  (Şekil 2).
    2. Sabitlemeyi kaldırmak için yine Unsur Tasarım Ağacı’ ndaki parça ismi üzerine veya ekrandaki parça üzerine sağ tıklanır. Listelenen komutlardan  Yüz (Float) komutu verilir. İlave edilen f harfi kaldırılır.


       Şekil 2:Sabitlenmiş parça ismi

 

SPONSORLAR