/
/
/
OBJELERİ NOKTAYLA İKİYE AYIRMA (Split Entities)
OBJELERİ NOKTAYLA İKİYE AYIRMA (Split Entities)
     AYRIK OBJELER (Split Entities)  

    1.TANITIM
    İki boyutlu bir çizim objesini ikiye ayırmak için kullanılan bir komuttur. İkiye ayrılmış obje parçaları tekrar birleştirilebilir. İkiye ayrılmış objeler ayrı ayrı silinebilir. Bu komutla daire, elips, kapalı birleşik çizgiler ile doğru ve yay parçaları da iki parçaya ayrılabilir. Ayrılmış parçalar ayrı ayrı ölçülendirilebilir. Bir tesisat montajında ayrılma noktalarına parçalar eklenebilir.
    Aşağıdaki yollardan biriyle komut çalıştırılır:
    ♦ Araçlar ►Çizim Araçları
► Ayrım Objeleri (Tools  Sketch Tools Split Entities)  yolu kullanılır.
    
 Bir obje üzerindeyken sağ tuş yapılır. Görüntülenen menüden Çizim Araçları (Sketch Tools) seçilir. Listelenen komutlardan Ayrık Objeler (Split Entities)  komutuna tıklanarak çalıştırılır. Şekil 1’ de sağ tuş menüsü ve Ayrık Objeler komutu görülmektedir.


              Şekil 1:Sağ tuş menüsü ve “Ayrık Objeler” komutu

    2.OBJELERİ İKİYE BÖLME VE TEKRAR BİRLEŞTİRME
    Objeleri ikiye bölmek ve tekrar birleştirmek için aşağıdaki sıra takip edilir:
    1. Ayrık Objeler  komutu çalıştırılır. İmleç  şekline dönüşür
    2. Ucu açık şekillerde imleç (işaretleyici), kırmanın olacağı yere getirilir ve sol tuş tıklanır ve tıklanan yere bir nokta yerleştirilir. Daire, elips gibi tam kapalı objeleri ikiye bölmek için iki ayrı yere tıklanır (Şekil 2).  


             Şekil  2:”Ayrık Objeler (Split Entities)” komutunun uygulama örnekleri

    3. Komuttan çıkmadan art arda çok sayıda obje bölünebilir. Komutu sonlandırmak için klavye üzerindeki Esc tuşuna basılır. Ayrıca ekranın boş bir yerine sağ tuş yapılır ve menüden Tamam düğmesine tıklanır.
    4. İkiye ayrılmış objeleri birleştirmek için ayırma noktası üzerine tıklanır ve klavye üzerindeki Sil (Delete) tuşuna basılır. Ayrıca ekranın üst tarafındaki Düzenle menüsünden Sil komutuna  tıklanır. Şekil 3’ de ayrım noktasını silme ve bölünmüş objeyi birleştirme işlemi görülmektedir.


                      Şekil 3:Bölünmüş bir objeyi birleştirme işlemi

 

SPONSORLAR