/
/
/
AutoCAD' in RESET EDİLMESİ
AutoCAD' in RESET EDİLMESİ
   AutoCAD’ i SIFIRLAMA (Reset)

   1.TANITIM
     AutoCAD programı  yanlış kullanmadan dolayı zaman içinde ayarları bozulabilir ve çizimlerde zorluk çekilebilir. AutoCAD çizim programı yazılımcı firması tarafından ayarları yapılmış ve sabitlenmiştir. Bunlara Default ayarlar denilir. Bunlara fabrika ayarları da denilmektedir.
    Bazı ayarları kullanıcı kendi isteğine göre ayarlayabilir. Zamanla nasıl yapıldığı unutulabilir. Örneğin Rectangle komutuyla dikdörtgen çiziminde köşe yuvarlatma seçeneğiyle yapılan ayarla dikdörtgenin köşeleri yuvarlatılarak çizilir. Keskin köşeli dikdörtgen çizmek için yuvarlatma ayarının kaldırılması gerekir. Bunun gibi yüzlerce ayar vardır. Bir ayar yapıldığında geri dönmek için yine aynı yer kullalır. Ölçülendirme ayarları vardır ve bunları yapmak zorunludur. Her zaman kullanıldığından unutulmayabilir. 
    Uzun lafın kısası kullanıcı bildiği ayarları yapmalı ve geri dönüşün nasıl olduğunu da bilmesi gerekir.

    2.AutoCAD’ i SFIRLAMA
    AutoCAD’ i sıfırlayıp ilk kurulduğu andaki fabrika ayarlarına dönmek için aşağıdaki sıra takip edilir:
    1.Options (Seçenekler) komutu çalıştırılır.
       Command:OPTIONS 

    2. Options isimli diyalog kutusu ekrana gelir (Şekil 1).


                                                Şekil 1:Otions (Seçenekler) diyalog kutusu

    3. Profiles sekmesine tıklanır. Komut düğmeleri görünür. Reset (Sıfırla) komut düğmesine tıklanır. Bir uyarı  mesajı görüntülenir (Şekil 2). Bu mesajda tüm ayarların sıfırlanacağı bildirilmektedir. Evet (Yes) düğmesine tıklanırsa AutoCAD sıfırlanır ve ilk kurulduğu konuma gelir.


                        Şekil 2:Uyarı mesajı

    Not: Bazen programın ana dosyaları silinebilir. Bunun çaresi yok. Elektrik kesilmesinden dolayı da bazı dosyalar zarar görebilir. Bu durumda AutoCAD usulüne uygun kaldırılır ve yeniden kurulur. Hatalar yine devam ederse durum daha da vahim demektir. O zaman sabit diske format atılır ve AutoCAD yeniden kurulur. Format atmadan önce dosyalarınızı yedeklemelisiniz.
 

SPONSORLAR