/
/
/
UYGULAMA MENÜSÜ (Application Menu)
UYGULAMA MENÜSÜ (Application Menu)

    APPLICATION MENU (Uygulama Menüsü)
    Uygulama Menüsü (Application Menu) yeni eklenmiş menülerdendir ve  düğmesine tıklanarak ekrana getirilir (Şekil 1).  Application Menu dosyalama işlemlerine ve açılmış dosyalara hızlı ulaşmak için kullanılır. Menüde aşağıdaki işlemler yapılır:
     1. New, Open, Save gibi düğmelere tıklanarak dosyalama işlemleri yapılır. Konuyla ilgili geniş açıklamalar  ilgili konularda anlatılacaktır.  
     2. Resent  Documents   düğmesine tıklandığında en son açılmış dosyalar listelenir.  Açılmak istenilen doya üzerine tıklanır.


                                           Şekil 1:Uygulama Menüsü (Application Menu)”

    3.Open Documents  düğmesine tıklandığında ekranda açık olan hazır dosyalar listelenir. Üzerinde işlem yapılacak dosya üzerine tıklanır ve dosyalar yer değiştirir. AutoCAD programlarında birden fazla dosyalar aynı anda açılabilir. Açılan dosyalar komut şeridinin altında bulunan File Tab (Dosya Sekmesi)’ ne yerleşir (Şekil 2).


                                                         Şekil 2:Dosya sekmesi

    4.Preview Documents  düğmesine tıklandığında dosyaların ön izleme görüntüsünün nasıl olacağı seçilir. Seçeneklere tıklayarak sonuçları görebilirsiniz. Ayrıca Mouse işareti dosya ismi üzerine getirildiğinde çizim büyütülerek gösterilir.
    5.Options düğmesine tıklandığında aynı isimli diyalog kutusu görüntülenir. Buradan kullanıcı kendine göre gerekli ayarları yapabilir. Bu ayarlar rastgele yapılamaz. Ayarlarla oynamak doğru değildir. Kesin sonuç iyi biliniyorsa yapılmalıdır. AutoCAD’ in kendi ayarlarına Default (Varsayılan) ayarlar denir.
    6. Exit AutoCAD 2016 düğmesine tıklandığında AutoCAD programı kapatılır. Son değişikliklerin kaydedilmediğine dair uyarı mesajı ekrana gelir. 


 

SPONSORLAR