/
/
/
DAİRELERE TEĞET DOĞRU ÇİZİMLERİ-2
DAİRELERE TEĞET DOĞRU ÇİZİMLERİ-2
  1. İKİ DAİREYE İÇTEN TEĞET DOĞRU ÇİZMEK
  Pergelle, iki daireye içten teğet doğru çizmek için aşağıdaki işlem sırası kullanılır:
  1. Daireler bir eksen üzerine çizilir. Dairelerin merkezleri P ve R harfleriyle harflendirilir. Küçük dairenin dışına iki dairenin yarıçaplarının toplamına (R+R1) eşit bir daire çizilir (Şekil 1).

 
           Şekil 1:Teğet çizilecek daireler                   Şekil 2: PR eksenin ikiye bölünmesi

  2. PR ekseninin orta noktası bulunur. Pergel PR uzunluğunun yarısından bir miktar fazla açılır. P ve R noktaları merkez alınarak, eksenin her iki tarafında birbirini kesen R2 yarıçaplı yaylar çizilir. Yayların kesim yerleri bir doğruyla birleştirilir ve A noktası bulunur (Şekil 2).
  3. Pergel A noktası merkez alınarak dairelerin merkezi (P veya R) kadar açılır ve R3 yarıçapında daireleri kesen bir daire çizilir. Büyük daire üzerinde B ve C noktası işaretlenir (Şekil 3).
  4. RB ve RC doğruları çizilir (Şekil 4). Küçük daire üzerinde D ve E noktaları bulunur. D ve E noktaları doğrunun geçeceği teğet noktalardır.

 
      Şekil 3:R3 dairesi ve B, C noktaları                       Şekil 4:RB ve RC doğruları      

  5. Büyük daire üzerinde PG doğrusu küçük daireyi kesen RC doğrusuna paralel çizilir. Büyük daire üzerinde PF doğrusu küçük daireyi kesen RB doğrusuna paralel çizilir. F ve G noktaları doğrunun geçeceği teğet noktalardır (Şekil 5). EG ve DF teğet noktaları doğruyla birleştirilerek dairelere içten teğet doğru çizilmiş olur (Şekil 6).

 
    Şekil 5:Teğet noktalarının bulunması                  Şekil 6:Teğet doğru çizimleri

  2. CETVEL veya GÖNYE İLE TEĞET DOĞRU ÇİZMEK
  Buraya kadar pergel ve cetvelle teğet doğru çizimlerini anlattık. Her zaman hassas teğet çizim yolu olan bu yol kullanılmayabilir. Daha pratik olan cetvel veya gönyelerle hizalayarak teğet çizimi yapılabilir. Hızlı çizim yapmak için genelde bu yol kullanılır. Şekil 7’ de gönye kullanarak teğet doğru çizimi görülmektedir.


                   Şekil 7:Gönye kullanarak teğet doğru çizimi
 

SPONSORLAR