/
/
/
SNAP TOOLS (Nokta Yakalama Araçları)
SNAP TOOLS (Nokta Yakalama Araçları)
    SNAP TOOLS (Nokta Yakalama Araçları)

    Ekranda  çizili bulunan objelerin  uç noktaları, köşe noktaları, orta noktaları, merkez noktası, çeyrek  noktaları,  kesişim  noktaları  gibi  özel noktaları vardır. Çizim anında bu noktalar yakalanarak çalışmaya devam edilir ve hassas bir çizim yapılmış olur. Bu modlar kullanıldığında objeler arasında hiç boşluk olmaz.  AutoCAD programındaki OSNAP modlarının karşılığıdır. 3ds Max  programında biraz değişik kullanılmaktadır.
    1.   3D Snap: 3D objelerde her yönde yakalama yapar. Move
(Taşıma) komutu için kullanılır. Belirtilen noktalara sıçrayarak yerleşir. 3 yönde sıçrama yaparak noktaları yakalar.
    2.   2D Snap: Sadece aktif düzlemde yani grid
(Izgara) düzleminde yakalama yapar. Genelde 2 boyutlu objelerin özel noktalarını yakalar. Auto Grid açıkken katı model üzerinde de 2 boyut çizim yapılır.
    3.  2.5D Snap: Çalışma sırasında obje üzerinde yakalıyormuş gibi görünürken grid düzleminde çizer. Tüm snap noktalarını yakalar. Katı modelin köşeleri de yakalanabilir fakat çizim grid düzleminde yapılır.

  
     Şekil  1:”Spinners”  ayar kutusu                                          

    4.  Angle Snap Toggle: Rotate aracıyla açılı döndürmede her harekette kaç derece artırma veya azaltma yapılacağını belirler. Açı ayarları Grid and Snap Settings diyalog kutusundan yapılır.
    5.   Percent Snap Toggle: Scale
(Ölçek)  komutuyla  kullanılır. Her harekette yüzde kaç küçülüp büyüyeceğini  belirler. Yüzde ayarları Grid and Snap Settings diyalog kutusundan yapılır.
    6.   Spinner: Parametre kutularının artırma veya azaltma oklarına tek tıklama yaptığımızda belirlenen oranda atlama yapmasını sağlar. Atlama ayarı yapmak için Spinner düğmesi üzerinde sağ tıklanır.Görüntülenen Prefence Settings  diyalog kutusunun Spinners kısmından ayar yapılır
(Şekil  1). Snap kısmındaki default (varsayılan) değer 1’ dir.

 

SPONSORLAR