/
/
/
VIEWPORT CONTROLS (Görüntü Kontrol Araçları)
VIEWPORT CONTROLS (Görüntü Kontrol Araçları)
    VIEWPORT CONTROLS (Görüntü Kontrolleri)

    Görüntü kontrol araçları ekranın sağ alt köşesinde bulunan araç düğmelerinden oluşur. Bunlar ekran görüntüsünü değiştirmeye yardımcı olan araçlardır. Görüntü kontrol araçlarında yeşil düğmeler tüm objeleri etkiler. Beyaz düğmeler sadece seçili objeleri etkiler (Şekil 1).
 
Şekil  1:Görüntü Kontrol
              Düğmeleri  

    1. Zoom  : Ekranı yakınlaştırmayı veya uzaklaştırmayı sağlar. Komut aracına  tıklandığında ekranda bir mercek işareti oluşur. Farenin sol tuşuna basılarak yukarı doğru çekilirse çalışma ekranındaki çizimi yakınlaştırır, aşağı doğru çekilirse uzaklaştırır.
    2. Zoom All : Zoom aracı gibi çalışır. Tek farkı zoom aracı sadece aktif ekranda yakınlaştırma uzaklaştırma yaparken Zoom All aracı tüm ekranlarda aynı anda bu işlemi gerçekleştirir.
    3. Zoom Extents : Aktif çalışma ekranındaki görünen veya görünmeyen tüm objeleri ekrana sığacak şekilde yerleştirir. Rengi yeşildir.
    4. Zoom Extents Selected : Aktif çalışma ekranı içerisindeki sadece seçili olan objeyi büyüterek ekrana sığdırır. Rengi beyazdır.
    5. Zoom Extents All : Tüm çalışma ekranlarındaki objeleri ekrana sığacak şekilde yakınlaştırır. Rengi yeşildir.
    6. Zoom Extents All Selected : Tüm çalışma ekranlarında seçili olan objeleri ekrana sığacak şekilde yakınlaştırır. Rengi beyazdır.
    7. Zoom Region : Bölgesel olarak yaklaşmayı sağlar. Aktif çalışma ekranında farenin sol tuşuna basılarak sürüklenir ve bir bölge belirlenir. Farenin sol tuşundan parmak çekildiğinde seçilen bölge yakınlaşmış olur.
    8. Field of View : Sadece perspektif ekranında çalışır. Aktif çalışma ekranına yakınlaşıp uzaklaşmayı sağlar. Bu aracın kameralarla kullanılması tavsiye edilmektedir.
    9. Pan : Aktif çalışma ekranını kaydırmak için kullanılır. Fare sol tuşa basılı tutulduktan sonra her yere serbest bir şekilde hareket ettirilerek kullanılabilir.
    10. Walk Through : Bu komut aracının görevini, bilgisayar oyunlarında oynatılan karakterin gözünden sahneyi dolaşmaya benzetilebilir.
    11. Orbit : Aktif çalışma ekranını istenilen yönde döndürmeyi sağlar. Döndürme merkezi ekranın kendi merkezidir. Rengi yeşildir.
    12. Orbit Selected  : Seçili olan objenin etrafında dönmeyi sağlar. Rengi beyazdır.
    13. Orbit SubObject : 3ds Max programında çalışırken objelerin alt objelerini seçmek gerekebilir. Bu alt objeler bir box’ ın üzerindeki nokta, kenar, yüzey, vb. olabilir. Bu araçla objeler aktif çalışma ekranı içerisindeki seçili olan alt objenin etrafında dönmeyi sağlar.
    14. Maximize Viewport Toggle : Aktif olan çalışma ekranını tam ekran yapar. Tekrar tıklandığında ise eski haline döndürür.
    15. Yapılan Zoom işlemlerini geri almak için Views  menüsünden Undo View Change komutu verilir veya  klavyeden  Shift+Z tuşlarına basılır. En son geri alınış olan zoom işlemini ileri almak için ise Views  menüsünden  Redo View Change komutu verilir veya klavyeden Shift+Y tuşlarına birlikte basılır.

                      

SPONSORLAR