/
/
/
VIEWPORTS (Görünüm Ekranları)
VIEWPORTS (Görünüm Ekranları)
     VIEWPORTS (Görünüm Ekranları)

    3ds Max  programı ilk açıldığında standart olarak  4’ e bölünmüş görünüm ekranı biçiminde gelir (Şekil 1).  Bu ekranlar, Teknik Resim çizimlerinde kullanılan  görünüşlerin yerine geçmektedir. Top (Üstten Görünüş), Front  (Önden Görünüş), Left (Soldan Görünüş) ve  Perspective  (Perspektif Görünüş)’ dir.
    Ülkemizde görünüş çıkarmada Alman sistemi dediğimiz 1. açı yöntemini kullanılmaktadır. Ekranların sol üst köşesinde ekranın ismi bulunur. Ekranları 1. açı sistemine çevirmek için Top yazısı üzerine sol tuşla tıklanır ve görünüş çeşitlerinden Front (Ön) seçilir). 
    Ekrandaki Front yazısı üzerine tıklanır ve görünüş çeşitlerinden Left
(Sol Yan Görünüş) seçilir). Ekrandaki Left yazısı üzerine tıklanır ve görünüş çeşitlerinden Top (Üst Görünüş) seçilir).  Diğer görünüş çeşitlerinin isimleri  Bottom (Alt Görünüş), Back  (Arka Görünüş), Right (Sağ Yan Görünüş)’ dir. Ayrıca herhangi bir ekrandayken  klavyeden T harfine basılırsa Top, F harfine basılırsa Front, L harfine basılırsa Left ve P harfine basılırsa Perspective ekranına geçilir.


                                     Şekil 1: “3ds Max” görünüm  ekranları

    Aktif çalışma ekranın etrafında sarı bir çerçeve bulunur. Başka bir ekranda çalışabilmek için her şeyden önce o ekranın aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için aktif yapılacak ekranın içerisine farenin sağ tuşuna basılarak işlem yapılır. Sol tuşa basılarak da ekran aktif hale getirilebilir ancak bu durumda seçili objeler varsa bunlar seçimden çıkar. Yani sol tuşa basılırsa kullanılmakta olunan komuttan da çıkılmış olur.
    Ekrandaki değişiklikleri (objelerde değil) geri almak için Views Undo View Change komutu kullanılır. Shift+Z tuşlarına beraber basılırsa ekrandaki değişikliği geri alır. Shift+Y  tuşlarına beraber basılırsa ekrandaki değişikliği ileri (Views  ►Redo View Change) alır.
    Pencerenin büyüklüğünü manual
(el ile) olarak değiştirmek için 4 pencerelerin kesiştikleri kısma gelinir ve fare   işaretine  dönüştüğünde sol tuş basılı tutularak istenilen yere kadar sürüklenir  ve bırakılır. 2 ekran arasına gelinir ve fare  ⇔  çift yönlü ok işaretine dönüştüğünde sol tuş basılı tutularak istenilen yere kadar sürüklenir ve bırakılır. 

 

SPONSORLAR